U Krbu (7.3.2012)

Minule jsme byli ve Sklepě a pro dnešek jsme se v rámci stavební terminologie vyšvihli minimálně do přízemí, a to do Krbu, abychom byli přesní, tak do restaurace U Krbu na Komenského ulici naproti legendárního klubu 15minut. Otázkou zůstává, jestli je Krb i po hospodské stránce výš než Sklep?

Hospůdka U Krbu slibuje příjemné posezení ve sklepních prostorách, které jsou vhodné pro rodinné oslavy či firemní akce. S tímto tvrzením bychom si dovolili nesouhlasit. Až po “posezení ve sklepních prostorách” je vše v pořádku. Dále narážíme už jen na zakouřené prostředí plné propálených židlí a poměrně letitého nábytku, který pamatuje tak možná i tři předchozí majitele. Nicméně, i přes uvedené výtky, je tu poměrně čisto (včetně ubrusů a toalet). Obsluha je vstřícná k regulaci hlasitosti jukeboxové hudby z reproduktorů. Dokonce i šipky si zde zahrajete, ale pokud sedíte u stolu nejblíže terči, tak vám rozhodně nebude nejveseleji.
Rodinu ovšem na oslavu babiččiných narozenin vezměte raději do jiného podniku. Zdejší prostředí je sice vhodné pro bujaré party nejen univerzitních studentů, kterých tu potkáte za večer požehnaně, ale rezervovanější jedinec by mohl utrpět menší psychickou újmu.

Obsluha U Krbu je kapitola sama o sobě. Při našich návštěvách jsme se setkali s dvěma protipóly, jednou tam byl postarší pán, který roznášel pivo v tempu šnečího sprintu a host by pomalu mohl umřít žízní. Po druhé nás obsluhoval klučina, a to doslova. Bylo mu teprve 17 let a na celý lokál byl sám, což bylo znát a bohužel se to muselo projevit i na našem hodnocení. Mladík se celkově jevil dost zvláštně, na jednu stranu přesně věděl, co kdo pije a pamatoval si i předešlé objednávky, na druhou stranu byl jeho pohyb velmi neomalený, ochotou také neoplýval. Například dva lístky na stole se jevily jako nepřekonatelný problém. Celkově jsme museli udělit nízkou známku 5,68, ale na obhajobu obsluhy musíme zopakovat, že se jednalo o mladého kluka, samotného v celé hospodě.

Krb nám nabídl tři druhy piv Radegast 10°, Kozla 11°a Radegast extra hořký 15°. Nové zaměření na pivovar Radegast způsobila březnová akce 1+1 zdarma (pokud máte radegastový kupón). Patnáctka nahradila plzeňskou 12°, což by minimálně podle stupňů měl být dobrý tah, ale…Všechna piva v hospodě U Krbu nesou společný znak, a to takový, že už od začátku chutnají trochu zvětrale. Kdyby neměly krásnou pěnovou čepici, tak by si člověk pomyslel, že rovnou dostal „kozu“. Patnáctka nebyla výjimkou, její chuť zachraňovala přeci jen větší síla, proto si nakonec vynesla známku 6,48, což je stejně na tak silné pivo dost málo.
„Radek desítka“ skončila nakonec jako místní nejhorší chmelomok, a to již z výše zmíněných důvodů…už v rukou číšníka na nás „mečel“. Když pomineme dojem zvětralosti, tak zbytek bychom museli popsat slovy – nemastný/neslaný. Přesto se nakonec vyšplhal až na 6,3.
Mírným překvapením večera, zvlášť pro nás co jsme vyrostli na Radegastu (a hlavně na něj jsme se do Krbu těšili), byl Kozel 11°. Kdo by byl býval řekl, že v konkurenci patnáctky se stane Kozel nekorunovaným králem večera? Rozhodně nebyl dokonalým pivem, ale jeho nedostatky byly nejmenší, dokonce i dojem zvětralosti místy scházel. Známka 6,6 byla pro Krb vrcholným výkonem.
Celkově k pivu můžeme říct, že vizuální dojem překonává ten chuťový. Krásné bíle pěnové čepice člověka lákají napít se s plna hrdla, ale prázdná chuť vám přinese jen a jen zklamání.

Restaurace/bar U Krbu je spíše hospodou čtvrté cenové třídy, která vás nemá prakticky na co nalákat. Jukebox ani šipky nejsou až tak neobvyklou součástí „olomouckých knajp“ a jediná opravdová zvláštnost: Radegast 15° nás totálně zklamala. Svým způsobem mají U Krbu ještě jednu zvláštnost, a to výše popisovanou obsluhu, otázkou zůstává, jestli jste opravdu ochotni ji vyzkoušet. Konečná známka mluví za vše.

Adresa: Restaurace U Krbu
Komenského 22
772 00, Olomouc
Mail: www.u-krbu.cz

About Kamil Krofta

Pivo pil ještě dříve, než začal vyslovovat první slova. Olomouc byla jen dalším krůčkem k jeho postupu mezi pivní elitu. Miluje Radegast a Svijany, nepohrdne rumem, vodkou nebo slivovicí, odmítá Zlatovar nebo Starobrno. Pokud není zbytí napije se i vody.