U Floriána (15.2.2011)

Říká se do třetice všeho dobrého i zlého a my se na třetí Tour vydali do hospody U Floriána. A doopravdy se nám toto rčení vyplnilo, zažili jsme mnoho dobrého, ale i některé nepříliš skvělé věci. Floriána nejdete na ulici Sokolská nedaleko kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. V blízkosti jsou tramvajové zastávky U Prioru a Náměstí Hrdinů. Ale nebudeme tu dlouho mluvit a raději vám vše podrobně popíšeme.

Prostředí:

Pokud patříte mezi milovníky zakouřeného prostředí, budete se zde cítit jako doma. Bohužel zakouřenost je velký problém této hospody, hned po příchodu budete vědět, že bez načichlého oblečení už neodejdete. Naštěstí je v zadní části nekuřácký salonek, díky kterému si užijete návštěvu, i když vám kouř nedělá dobře. Dalším neduhem tohoto zařízení jsou špinavé stoly, které skýtají pohled na nedopalky z cigaret. Také prapodivné fleky na zdech nás nutí přemýšlet, z jakého důvodu tam jsou. Pozitivně hodnotíme příjemně tlumenou hudbu v pozadí. Sečteno a podtrženo, pokud vám nevadí kouř, tak si své místo zde určitě najdete. V opačném případě můžete využít nekuřácký salonek v zadní části. Žádná sláva, ale přesto to mohlo být mnohem horší.

+ nekuřácký salonek
+ šipky
+ TV (pro fanoušky sportu)
- celková zakouřenost
- špinavý ubrus

Hodnocení: 6,90 / 10

Obsluha:

Jak během několika minut docílit zuřivého přepisování vysokých známek na nižší, by mohl vyprávět sympatický číšník, který nás obsluhoval. Nástup měl doslova famózní, ještě než jsme se stihli usadit, už počítal, kolik piv přinést. Jak poznamenal Robert, číšník přijímá objednávky dřív, než se zákazník vyjádří. A nutno říci, že četl myšlenky přesně! Akorát kritická Zuzka měla problém s druhem piva – číšník jí přinesl místo žádané jedenáctky třináctku.

Čím nás obsluhující dostal jednoznačně nejvíc, to byl jeho „dárek“ na uvítanou. Doprostřed stolu nám totiž přistál talíř plný voňavých kuřecích křidýlek na účet podniku doprovázený nabídkou výborné polévky a domácí klobásy. V tu chvíli jsme zapochybovali, zda jsme v hospodě ještě stále inkognito, nebo jestli už se o našem Tour Týmu mezi olomouckými hospodskými něco ví.

Po dokonalém nástupu, kdy většina přítomných se zamaštěnými prsty automaticky do kolonky „obsluha“ vepsala čísla z nejvyšších, se usměvavý a vtipný číšník jaksi zadrhl. Úderem desáté hodiny asi odpískal večerku a zvolnil tempo. Lépe řečeno, z pomalého se stával extra pomalým. U stolu se začínali hromadit žíznivci, až jsme si nakonec museli jít pivo objednat k výčepu.

Milý pan číšník sice v průběhu večera neztratil vtip ani sympatie přítomných, známky šly ale rapidně dolů. Nedá se nic dělat, kdyby býval udržel výborný vstup do utkání, mohl se stát jasným vedoucím v dosavadním hodnocení olomouckých číšníků.

+ rychlost (bohužel jen v počátku)
+ famózní nástup
+ kuřecí křidýlka zadarmo
+ příjemné vystupování
- časem na nás zapomněl
- půlhodinová absence obsluhy

Hodnocení: 7,40 / 10

Pivo:

Hospůdka U Floriana nabízí celkem čtyři druhy piv (reprezentované značkami Svijany a Staropramen) a své zastoupení mají stupně 10 – 13, což pro redakční radu, v jejímž jádru se nacházejí vyhlášení koštýři, bylo hned na počátku pivního večera velmi příjemným zjištěním.

Naše početné osazenstvo začalo takřka svorně svou ochutnávku pivem Svijany 11°, což se o několik okamžiků později ukázalo být vcelku zdařilým tahem. Naše pivem dlouhé dny netknuté chuťové pohárky ocenily především skvělou teplotu, lahodnou chuť a hezký vizuální dojem z tohoto piva. Nepřekvapí tedy, že konečná průměrná známka se ustálila na velmi pěkných 7,9 bodů.

Následoval skok na vyšší level a s ním spojená objednávka tučnějšího bratra svijanské jedenáctky, tedy Svijany 13°. Ukázalo se, že i třináctka je naším šálkem piva a výsledkem bylo vyrovnání předešlého hodnocení – tedy opět 7,9 bodů.

Jelikož se ukázalo, že někteří z nás potřebují na ochutnávku jednoho druhu piva rozhodně více než jen jeden půllitr, šlo se na Staroprameny mnohdy ve velmi povznesené, a tudíž dobré náladě. To ještě někteří z nás netušili, co je za několik minut čeká.

Další objednávka zněla Staropramen 12°, což se nakonec ukázalo být dobrou volbou, nicméně konečný výsledek byl přeci jen nižší – 6,9 bodů. V následujících chvílích pak došlo na nejhorší. Nezačalo hořet, nepřišla velká voda, nevypnuli proud. Nic takového. Mnohem horší… Nejostřílenější členové naší redakce totiž objednali Staropramen 10°, jehož by hostinec U Floriana mohl s klidem poslat do světového klání o nejhorší pivo roku a v přiloženém dopise požádat o zaslání ceny na předem stanovenou adresu. Už se asi nikdy nedovíme, co tomu pivu vlastně bylo, nicméně pravdou zůstává, že největší výhrou bylo, že jsme vůbec zůstali při vědomí. Jeden z členů rady „ocenil“ tento nelahodný mok hodnoceními, z nichž o všem vypovídající hodnotu mají především – projímadlo a nálev z bílého zelí. Je škoda, že Staropramen 10° zkazil výsledné hodnocení, nicméně i jeho známka 3,2 bodu je retrospektivně až příliš vysoká.

Co říci o pivu U Floriana na závěr? Pokud nejste zapřisáhlými zastánci slabých desetistupňových piv, nabízí hostinec U Floriana velmi slušný výběr, v němž co pivo, to dobrá volba. Sluší se poznamenat, že co se piva týká, Florian nás až na zmiňovanou výjimku rozhodně nezklamal, za což si zaslouží výslednou známku 6,5 bodu.

+ Svijany 11°a 13°
+ dobrá teplota
+ pěkné pěnové čepce
- a toto je mínus jako hrom – nepoživatelný Staropramen 10°

Hodnocení: 6,50 / 10

Shrnutí:

Hospoda u Floriána není rozhodně špatnou volbou. Pokud nepijete desítku, tak je Florián dokonce výčepem s nadprůměrně dobrým pivem. Navíc s příjemnou a rychlou obsluhou, tedy alespoň na začátku. Velmi dobrý je salónek, kde si můžete v klidu užívat s přáteli a nejste nikým a ničím rušeni.

Konečná známka: 6,93 / 10

Kontakt:

Adresa: Sokolská 535/20, Olomouc
Telefon: 585 226 411

About Admin