Vertigo (15.3.2011)

Poslední zastávkou Tour-týmu se stal pověstný studentský klub nacházející se naproti Konviktu. Ano, řeč je o Vertigu. Rudá hospoda v blízkosti filozofické a teologické fakulty se stala na nejednu noc domovem mnoha studentů. Pojďme se podívat, jak zvláštní kouzlo Vertiga zapůsobilo na nás.

Po vstupu do Vertiga vás přivítá temná chodba, na které jsou celkem nešikovně umístěny toalety. Od rozpitého drinku tak musíte nahoru po schodech a zase zpět. Na konci chodby vedou schody do sklepního prostoru, kde nalezneme místnost s barem a stoly. Průchodem se dostanete dále do další místnosti, kde jsou další místa k sezení. Zde nalezneme také “tajnou chodbu”, díky které se dostanete do části, kde je umístěn stolní fotbálek. Nicméně oproti ostatním místnostem je zde docela chladno.

Stoly i židle ve Vertigu jsou dřevěné, což vkusně doplňuje sklepní vzhled hospody. Nicméně pokud přijde hodně návštěvníků, docela těžko se pohnete.

Pro Vertigo je typická červená barva, jíž jsou vymalovány stěny i strop tak, že si připadáte jako v pekle. Jediným světlým bodem je akvárium s barevnými rybičkami. Zdi nejsou jen červené, téměř na každé najdeme nějakou malbu nebo nápis Vertigo.

Velkým neduhem hospody je zakouřené prostředí, takže už při vstupu víte, že oblečení bude muset několik dní viset na balkoně. Ale ruku na srdce, s tím se tu prostě musí počítat. Kouř dělá Vertigo tak, jako jeho červené zdi.

+ podzemní prostory
+ skrytá místnost s fotbálkem
+ barva a výzdoba stěn
- málo místa
- zakouřeno
- toalety daleko od místa konzumace

Ve Vertigu se kolem nás celý večer točil sympatický mladík, který se s jistotou orientoval v nabídce stálých piv i “jednorázových” speciálů. S úsměvem a ochotou nám nabídl dostupná piva a ve chvíli, kdy musel narazit nový sud, se přišel omluvit za možné prodlení a nabídl nám jinou variantu.

Během celého večera nepolevil ve frekvenci pravidelných koleček po place, proto občasné zapomenutí jednoho či dvou piv tolerujeme (byly opět doprovozeny omluvou). Celkově jsme na suchu nebyli v průběhu večera ani jednou. Drobné výtky se vzhledem k plně obsazené hospodě dají opomenout. Obsluha Vertiga si tak od Tour týmu vysloužila vcelku zajímavou známku.

+ rychlost
+ vstřícnost
+ slušnost
+ nabídka jiného piva při narážení nového sudu, abychom zbytečně nečekali
- lehké podmíráky

Na začátek této části musíme říct, že Vertigo není hospodou, kam by se chodilo jen za pivem. Proto naše očekávání nebyla zrovna vysoká. Ale nakonec nás překvapila zajímavá nabídka zlatavého moku – Kounic polotmavý 11°, Vévoda od Lobkowitze 11° a Černá hora 12°. Všechna si nakonec udržela vysoký standard, ale žádné výrazně nevyniklo.

První na řadu přišel Lobkowitzký Vévoda. Pivo s osvěžující chutí a poměrně světlou barvou krásně zahnalo žízeň. Je to pivo dobré jak na rozjezd, tak pro celý večer. Přehnaně nenadchne, ale rozhodně neurazí, a proto získalo známku 6,25.

Ve šlechtickém duchu jsme pokračovali dále s polotmavou jedenáctkou Kounic. Ten svou polotmavou charakteristikou přináší k našim chuťovým pohárkům sladší příchuť. Je to tedy pivo spíše pro ženy a pro milovníky tmavých druhů. Známka 6,67 jen potvrzuje jeho kvalitu. Rozhodně s ním nic nezkazíte.

Do třetice všeho dobrého nám číšník přinesl Černou horu 12°. Nejchutnější mok z nabízené triády. Nádherná zlatá barva a dobrý říz nám jasně naznačily, kdo by měl být vítězem. Musíme také uznat, že hned po našem příchodu byla dvanáctka nově naražena. Než jsme se k ní dopracovali, dostala se tedy do správné části sudu. Přesto se výrazně nevymanila od zbytku piv. Známka 6,88 ve Vertigu vyhrála, ale zároveň potvrzuje zdejší vyrovnanost.

+ vyrovnaná škála piv
+ zajímavé regionální značky
- podmíráky

Vertigo je jednoznačně jedním z kultovních studentských podniků. Každý, kdo v Olomouci studuje, by měl aspoň jednou ochutnat místního „vzteklého psa“ (míchaný shot – pozn. redakce) a nadýchat se čerstvého cigaretového kouře tolik typického pro „pekelný“ nádech tohoto klubu. Velmi příjemným překvapením bylo dobré pivo.

Vertigo vám můžeme doporučit, není to sice žádná nóbl hospoda, ale má své kouzlo studentského života. A kdo z nás nóbl styl doopravdy potřebuje?

Adresa: Univerzitní 6, Olomouc
Mail: j.piskac@centrum.cz