Citadela (4.10.2011)

A zase nanovo. Nový semestr, nová zastávka Tour de Pub, ovšem stále s vašimi osvědčenými odborníky. Tentokráte jsme zavítali do stylové hospůdky s názvem Citadela. Pro ty, kdo ji ještě v olomouckých uličkách nezahlédli, je tu jedno poznávací znamení – „mrtvola“ ve výloze. Hledat ji můžete cestou z Dolního náměstí ke kostelu sv. Michala.

Prostředí:

Bezesporu jedna z nejstylověji zařízených hospod v Olomouci. Šenkýř a šenkýřka (stylově korpulentní paní) jsou oblečeni do napodobenin středověkého oděvu. Dobu třicetileté války (17. st.) vám připomenou i malby přímo na zdech: polonahé ženy, rytíři, páni nebo třeba dobové erby.

Útulné prostředí s sebou však nese také své nedostatky. Horko a místy nadměrný hluk, kdy máte co dělat, abyste slyšeli svého souseda, atmosféru trošičku kazí. Hned ji ale opět zvedá velmi pěkně zařízený sklepní salónek nebo stále stylové zařízení záchodů (nebojte, mrtvými kuřaty se na rozdíl od lidí ve středověku utírat nemusíte).

Prostředí je bezpochyby největším plusem této hospůdky.

+ dobové zařízení
+ velmi pěkný salonek
+ sociální zařízení
- hluk
- vedro

Hodnocení: 7,92 / 10

Obsluha:

Sotva vejdete do hospody, víte okamžitě, kdo je tady pánem. Příjemná hospodská v širokých sukních a výčepní, co drží pípu a kasu, oba ve středověkých kostýmech skvěle ladících se zaměřením a atmosférou krčmy. Snad i díky skromným prostorám je obsluha i při plném podniku vcelku rychlá a usměvavá, přestože s postupem času se krok paní hospodské zpomalil.

Naštěstí pro ni a hodnocení krčmy nebyla její snížená aktivita příliš nápadná. Co nemůžeme nezmínit, je jistá zmatenost obsluhy. Přestože Olomoucká citadela není rozlehlou hospodou, během večera se paní hospodské povedlo splést hned dvě objednávky – na stole přistály dvě piva navíc a na objednaný čaj zapomněla úplně.

Přesto si obsluha v našem hodnocení nestojí vůbec špatně.

+ stylové oblečení
+ rezervace na křestní jméno (nejspíš proto, že ve středověku ještě příjmení nepoužívali)
+ rychlá (s postupujícím večerem méně)
- zapomenutý čaj
- dvě piva mimo objednávku
- občas zmatená

Hodnocení: 7,59 / 10

Pivo:

Co se týká pivní nabídky, bylo osazenstvo Tour týmu v lehkých rozpacích, když zjistilo, že v papírové nabídce olomoucké Citadely je pouze jedno pivo, a to Svijany 11° („to maj jako jen jedno pivo, jo?“). Pivo bezesporu kvalitní, leč mlsné jazýčky Tour týmu, zvyklé experimentovat, čekaly určitě více.

Jak se však později ukázalo, do této lahodné jedenáctky bylo možné přimíchat medovinu, čímž naše chuťové pohárky získaly možnost seznámit se s nevšední chutí medovinového piva – Kapitánské číše.

Jak si tedy tato piva vedla v hodnocení členů Tour týmu?

Svijanská jedenáctka dosáhla očekávaně velmi slušného hodnocení, a to 7,66. Ocenili bychom především její výbornou teplotu, pěknou bílou přikrývku a lahodnou chuť. Navíc se „máz“ v Citadele prezentoval velmi příznivou cenou.

Kapitánskou číši neokusil celý Tour tým, proto jsme ji zařadili mimo soutěž. Důvodem byl snad odpor některých k „medovinou zkaženému pivu“, možná i vyšší cena (35 Kč), která byla v souboji s jedenáctkou za 24 Kč bezesporu handicapem. Čtyři členové tourtýmu ale očividně věděli, proč si Kapitánskou číši objednávají, a tak výsledek 8,67 bodů je jen logickým vyústěním.

Díky malé nabídce mezi pivy jsme stihli i jiné alkoholické nápoje. Především víno Pálava za milých 25 Kč dávalo na tento nedostatek zapomenout.

A jelikož část našeho týmu postihly zdravotní trable (rýmička a kašlínek), dostalo se i na (pozor!!) nealkoholické nápoje. Z těch je třeba vyzdvihnout výborné čaje, do nichž si abstinenti mohli na místo konvenčního cukru přidat med, a také konzistenčně i chuťově velmi nadprůměrnou horkou čokoládu.

+ příznivá cena
+ kvalita piva výborná
+ nadprůměrná kvalita i dalších nápojů
- jen jedno pivo? co to jako je?

Hodnocení: 7,66 / 10

Shrnutí:

Stále se budeme opakovat, ale stylovějších hospůdek v Olomouci naleznete minimum. Příznivá cena svijanské jedenáctky téměř maže fakt, že jiné pivo v nabídce nenaleznete. Kapitánskou číši si pravděpodobně také v jiném podniku nedáte a kde jinde vám dají rezervaci na křestní jméno? Rozhodně navštivte, třeba zjistíte, že to je krčma šitá na míru přímo vám…

Konečná známka: 7,72 / 10

Kontakt:

Adresa: Panská 8, Olomouc
Telefon: 602 344 672
Mail: teger@atlas.cz
Web: nemá, více informací na Facebooku (Olomoucká citadela)

About Admin