Hostinský pivovar Moritz (3.3.2010)

Přesně po měsíci od prvního dílu Tour de Pub jsme se rozhodli navštívit další hospodu, a tou byl hostinský pivovar Moritz. Protože toto zařízení patří mezi známější, rozhodli jsme se rozšířit hodnotící komisi, a to na 11 lidí! Důvod byl zřejmý, jde nám o co nejobjektivnější hodnocení. A kdo se druhého dílu zúčastnil? Kromě osvědčené sestavy: Petr, Kamil, Ludvík, Gagy jsme do našich řad přidali také Geldu, Marťu, Páju, Dorotu, Hedciku, René a Zuzku.

Tady máme něco z toho, co o sobě píše samotný “Moritz” na svých internetových stránkách:
Útulný, přívětivý, přátelský hostinec s vynikající kuchyní a pivem.
Takoví chceme být. Přijďte, rádi vás uvidíme, rádi se o Vás postaráme.

Ale jak to vypadá ve skutečnosti? Tak pojďme na to!
Hostinský pivovar Moritz se nachází kousek od olomoucké Tržnice. Toto místo je strategicky velmi výhodné, protože jsou zde k dispozici jak autobusy, tak i tramvaje. Protože nás tentokráte bylo opravdu mnoho, pro jistotu jsem zamluvil stůl o dva dny dříve. Paní, která rezervaci přijímala, byla velmi příjemná a hned se také ptala, zda nechceme připravit nějaké jídlo a podobně. Nicméně nám stačil stůl a pivo. Když jsme se v hodinu H dostavili do Moritze, náš stůl byl připraven a na stole ležela rezervovací karta, dokonce s mým příjmením, aby nemohlo dojít k omylu. Drobnost, ale samozřejmě potěší. Objednali jsme si pivo a nasávali takřka domácí atmosféry a prostředí. Ano, prostředí je zde opravdu skvělé a povedené. Bohužel to samé se nedá říct o kvalitě piva. Přestože by člověk očekával od pivovaru jistou úroveň, zde to jaksi neplatilo. Dvanáctka byla ještě docela solidní, ale co předvedla 11° a hlavně 10° tak to bylo opravdu žalostné. Proto jsme se brzy raději vydali do spárů rumového šílenství a přešli “panákovat”. Zde musím zmínit, že rum nám přišel nějaký slabší, ale to je jen poznámka na okraj. Dalším hodnoceným subjektem byla obsluha. Zde je hodnocení rozporuplné. Čekací doba zde nebyla nejmenší, nicméně na druhou stranu byl Moritz opravdu plný, a proto musíme přivřít oči. Horší ale bylo spíše objednávku uskutečnit, protože číšník chodil tak nějak náhodně. Zase na druhou stranu, když se nám stala menší nehoda a polili jsme ubrus, tak ho zcela profesionálně vyměnil a ani se netvářil nijak zle. Nicméně to všechno nijak nepokazilo skvělou zábavu a pohodu, která zde vládla. Spousta legrace a smíchu, navíc doplněná Pájovým tradičním výstupem, dodala večeru kouzlo. Prostředí vás opravdu vtáhne do sebe a vy přestáváte vnímat čas a uvolněně si užíváte večer s přáteli. Možná jen trochu škoda, že je zde zavírací doba už ve 23 hodin.

Moritz je hospoda hned za starou budovou Přírodovědecké fakulty, tudíž něco pro studenty. Její prostředí je velmi příjemné. Vzbudí v návštěvníkovi pocit staré dobré hospody, stoly s kostkovanými ubrusy, porcelánové podtácky a na zdech staré fotografie. Po příchodu do Moritze se ocitáte v době tatíčka Masaryka a působí to opravdu skvěle. Výhodou, alespoň pro nás nekuřáky, je zákaz kouření v prostorách hostince.
+ výborná dostupnost
+ nekuřácká hospoda
+ krásné a útulné prostředí
+ porcelánové podtácky
+ hezké a udržované toalety

Číšník bohužel krapet zaostával za prostředím a mírně kazil dojem z Moritze. Ale abychom nebyli jen kritičtí, musíme připustit, že měl plnou hospodu, což se podepsalo na jeho rychlosti. Čekací doba na objednané pivo se pohybovala v rámci čtyř minut, ale daleko horší bylo dostat se k samotnému objednání. Jedna z našich hodnotitelek o číšníkovi prohlásila: „…zírá jako hadr na holi.“ Ale známku mu zvedla rychlost ve chvíli, kdy se nám stala malá nehoda a polili jsme ubrus. Okamžitě a bez řečí nám jej vyměnil. Číšník však dokonal zkázu popletením objednávky, kdy místo 9 rumů a 1 kontušovky donesl 10 kontušovek, což také ovlivnilo hodnocení.
+ rychlé řešení problémů (politý ubrus)
+ příjemná a bezproblémová rezervace stolu
- čekací doba (ovšem bylo plno)
- nízká frekvence přijímání objednávek
- popletení objednávky

V Moritzovi naleznete jen pivo Moritz, a to ve třech provedeních 10°, 11°polotmavé a 12°. Hodnocení piva je hlavní složkou naší „práce“ a bohužel musíme říci, že tentokrát jsme měli opravdu těžkou pozici. Dvanáctka se ještě pít dala, i když první komentář zněl jasně: „Do toho dávají snad kapky proti kašli“. I přesto ji však musíme označit za nejlepší pivo, které jsme tam objevili. Polotmavá jedenáctka dostala označení jako „lepší voda“ a nebo hůře „nezdravá voda s pěnou“. Naprosto katastrofálně dopadla “desítka”, slovo pivo se muselo hodně urazit, když podle něj nazvali tuto „zkaženou vodu“. Vystižně byl tento patok označen výrokem: “hnus hnusící se v hnusu“. Bohužel pivo nás tentokrát opravdu zklamalo.
+ možnost výběru mezi 3 druhy piva
- absence jiných značek, protože vlastní pivo opravdu dobré nebylo (patrně nepovedená várka)

Hostinský pivovar Moritz neoplývá příliš dobrým pivem ani rychlou a bezchybnou obsluhou. Bezpochyby největším důvodem pro její návštěvu je milé a nenucené prostředí s atmosférou starých dob. Pro tuto hospodu také mluví fakt, že se zde nekouří. V Moritzi rozhodně strávíte příjemné posezení s přáteli a to je většinou důvod návštěvy.

Adresa: Nešverova 2, Olomouc
Email: info@hostinec-moritz.com